University of Nottingham

Lord Dearing Awards

Lord Dearing Award Recipients

Individuals

Name School
Ravinder Anand-Ivell
Biosciences
Faculty of Science, UK
Matthew Ashfold
School of Environmental and Geographical Sciences
Faculty of Science & Engineering, MY
Martin Baumers
Engineering
Faculty of Engineering, UK
Joanne Lim Bee Yin
SCHOOL OF MEDIA LANGUAGES AND CULTURES
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Nuala Byrne
Education
Faculty of Social Sciences, UK
Sergio Camacho Fernandez
SCHOOL OF MEDIA LANGUAGES AND CULTURES
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Hing Kai Chan
Nottingham University Business School China
Faculty of Business, CN
Andrew Corcoran
Nottingham University Business School
Faculty of Social Sciences, UK
Xuan Feng
Nottingham University Business School China
Faculty of Business, CN
Rosaria Franco
School of International Studies
Faculty of Humanities and Social Sciences, CN
David Gill
Politics and International Relations
Faculty of Social Sciences, UK
Erica Gummery
Veterinary Medicine & Science
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Dunant Halim
Department of Mechanical Materials and Manufacturing Engineering
Faculty of Science and Engineering, CN
Rachael Humphreys
Veterinary Medicine & Science
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Jaya Kumar Karunagharan
Foundation in Science
Faculty of Science & Engineering, MY
Savinder Kaur Karpal Singh
School of Politics, History and International Relations
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Simon Kent
Computer Science
Faculty of Science, UK
Sebastian Kozbial
Graduate School
Faculty of Humanities and Social Sciences, CN
Seungyeon Lee
SCHOOL OF MEDIA LANGUAGES AND CULTURES
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Fui-Theng Leow
Nottingham University Business School China
Faculty of Business, CN
Grace Soo Yong Lim
Department of Electrical and Electronic Engineering
Faculty of Science & Engineering, MY
Bee Yean Low
School of Pharmacy
Faculty of Science & Engineering, MY
Kher Hui Ng
School of Computer Science
Faculty of Science & Engineering, MY
Elizabeth Nixon
Nottingham University Business School
Faculty of Social Sciences, UK
Mary O'Connell
Life Sciences
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Jumoke Mojisola Oladejo
CELE
Faculty of Humanities and Social Sciences, CN
David Paton
Nottingham University Business School
Faculty of Social Sciences, UK
Kirstie Pickles
Veterinary Medicine & Science
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Matthew Pike
School of Computer Science
Faculty of Science and Engineering, CN
Ben Pilgrim
Chemistry
Faculty of Science, UK
Jessica Price
School of Psychology
Faculty of Science & Engineering, MY
Hazel Melanie Ramos
Division of Organisational and Applied Psychology
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Bob Robinson
Veterinary Medicine & Science
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Vasanthi Sethu
Department of Chemical and Environmental Engineering
Faculty of Science & Engineering, MY
Timothy Simpson
Life Sciences
Faculty of Medicine and Health Sciences, UK
Candace Veecock
School of Education and English
Faculty of Humanities and Social Sciences, CN
Dr Lee Kean Wah
School of Education
Faculty of Arts & Social Sciences, MY
Weiqun Wang
Cultures, Languages & Area Studies
Faculty of Arts, UK
Helen Whitehead
University of Nottingham Libraries
Professional Services, UK

Teams

Team Name
Business School Postgraduate Careers Team
Team Lead: Julie Blant
Team members: Sally Cleere Teresa Corcoran Marian Derbyshire
Chemical Engineering Team
Team Lead: Philip Hall
Team members: Hainam Do Kam Loon Fow David Griffin Svenja Hanson Jun He Binjie Hu Di Hu Kien Woh Kow Lionel O'Young Chengheng Pang Yong Sun Bencan Tang Zheng Wang Mengxia Xu
Clinical Skills Team
Team Lead: Nicholas Turton
Team members: Sandra Bell Emma Davies Connor Hollingsworth Evangelos Karvonis Sarah Watson
Foundation Science Team
Team Lead: Caroline Anderson
Team members: Beverley Allan Tamsin Majerus Jen Stockdale
Initial Teacher Education Team
Team Lead: Stefanie Sullivan
Team members: Helen Bowhay Sally Burnham Claire Clemmet Victoria Crooks Elena Fanzo Esther Fulton Catherine Gripton Lesley Hagger-Vaughan Joanne Hancock Paula Hancock Mal Kerr Rupert Knight Ruth Koro Fleur Mccole Gary Mills Marc North Mary Oliver Rachel Peckover John Perry Mark Simmons Dr. Helen Victoria Smith
Postgraduate Training Team, Centre for Doctoral Training in Transformative Pharmaceutical Technologies, School of Pharmacy
Team Lead: Maria Marlow
Team members: Graham Harrison Snow Stolnik-Trenkic Mischa Zelzer
Second Year FAM Management Accounting Team
Team Lead: Kirsten Greenhalgh
Team members: Henry Agyei-Boapeah Ahmed Derbala
Sports Pod Clinical Placement Team
Team Lead: Sinead Lodge
Team members: Mary O'Hanlon Rachel Royer
SVMS Mental Health Awareness Team
Team Lead: Sabine Tötemeyer
Team members: Georgina Bladon Brad Hill Kirstie Pickles
SVMS Veterinary Public Health Team
Team Lead: Robert Atterbury
Team members: Malcolm Bennett Sudhakar Bhandare Marnie Brennan Michael Clark Amelia Garcia-Ara Davide Messina Agnieszka Zoltowska
Teaching and Learning Observation College Team, UNNC
Team Lead: Sannia Mareta
Team members: Grzegorz Bauer Stephen Blowers Paul Gill David Griffin Dunant Halim Karoline Hecker Sebastian Kozbial Nai Yeen Gavin Lai Fui-Theng Leow Jumoke Mojisola Oladejo Magdalena Rybarczyk Panagiota Tzanni Candace Veecock
Transitions to University: Maths for Science Team
Team Lead: Jade Garratt
Team members: Christina Brady Sian Masson Alec Millward Lisa Mott Sarah Stubbings Ria Symonds

Excellence in the learning environment awards

Awarded to schools and departments.

School
Department of Chemical and Environmental Engineering
Faculty of Science & Engineering, MY